توضیحات کامل :

انواع روش های آموزش الکترونیکی

 

فهرست مطالب
چکیده:    1
1- مقدمه:    2
2- تعریف    3
3- تاریخچه آموزش الکترونیکی    6
4- تاريخچه آموزش الكترونيكي در ايران    7
5- روش آموزش الکترونیکی    8
6- مزاياي مهم آموزش الكترونيكي    10
7- معایب آموزش الکترونیکی و پیشنهادات برای رفع آن    13
8- چالشهای آموزش الکترونیکی در سازمانها در عصر جهانیشدن    17
9- دو نوع آموزش از راه دور    19
10- دامنه آموزش الکترونیک    20
10-1- آموزش بر پایه وب    20
10-2- آموزش مبتنی بر کامپیوتر    21
10-3- آموزش از طریق وسایل و ابزار دیجیتال همراه    21
10-4- آموزش از طریق تلفن همراه    21
11- دسته بندی نوع یادگیری    22
11-1- یادگیری شخصی    23
11-2- یادگیری جمعی    23
11-3- کلاس های مجازی    23
12- زیرساخت های آموزش الکترونیکی در عصر جهانی شدن    24
13- محتوای دیجیتالی و منابع یادگیری    25
14- مدیریت و اجرای آموزشهای الکترونیکی    27
15- ارزشیابی تاثیرات یادگیری الکترونیکی    28
16- انواع نرم افزار آموزش الکترونیکی متن باز    29
17- جمع بندی و پیشنهادها    35
منابع    38
 
چکیده:
توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، به‌خصوص اینترنت، الگوی جدیدی را در فرایند آموزش و یادگیری ایجاد کرده است. آموزش الکترونیکی، نظام آموزشی نوینی است که در آن، تمامی فرایند آموزش و یادگیری به‌وسیله فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت می‌گیرد. انعطاف‌پذیری فوق‌العاده، دانشجومحوری، و وابسته نبودن به محدودیت‌های مکانی و زمانی از ویژگی‌های اساسی آموزش الکترونیکی است. برای راه‌اندازی دوره‌های موفقیت‌آمیز آموزش الکترونیکی و در نهایت تحقق ایده دانشگاه مجازی نیاز به تهیه و برقراری زیرساخت‌های انسانی، فناورانه، پداگوژیکی، اداری، اجتماعی، فرهنگی، مدیریتی، و اقتصادی امری بدیهی است. موانع فرهنگی، اقتصادی، حقوقی و قانونی، تربیتی، راهبردی، فنی، باورهای نادرست، محتوا، عدم تخصیص بودجه کافی، عدم دسترسی اغلب مردم به اینترنت، و عدم کسب مهارت‌های سواد اطلاعاتی و الکترونیکی از چالش‌ها و موانع اساسی توسعه آموزش الکترونیکی در ایران است.

 

1- مقدمه:
گسترش عظیمی از کامپیوتر های ارزان قیمت، اتصال به پهنای باند اینترنت، و محتوای غنی آموزشی یک پدیده جهانی ایجاد کرده که در آن فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای تبدیل آموزش مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین، نیاز به طراحی مجدد سیستم آموزشی برای پاسخگویی بهتر به نیازهای وجود دارد. ظهور کامپیوترهایی که با نرم افزار پیشرفته ساخته شده است حل بسیاری از مشکلات پیچیده را بسیار سریع و با هزینه ای کمتر ممکن کرده است.
در حال حاضر، بسیاری از فرم های آموزشی مرسوم، مورد نیاز برای پیشرفت اجتماعی و توسعه آموزش، مناسب نبوده، و قادر به سازگاری با تغییرات تقاضای یادگیری در زمان نیستند، بنابراین شبکه های کامپیوتری فرصت هایی را برای آن به ارمغان آورده اند. با این حال، در حالت سنتی یادگیری الکترونیکی مبتنی بر وب، ساخت و ساز سیستم، تعمیر و نگهداری در داخل موسسات آموزشی و یا شرکت ها، قرار گرفته است. که در نتیجه بسیاری از مشکلات بوجود آمده است، مانند بسیاری از سرمایه گذاری های مورد نیاز، اما بدون افزایش ارزش سرمایه به بازگشت، بدون پتانسیل توسعه و قدرت ماندن. پردازش ابری در حال تبدیل شدن به یک فن آوری جذاب است به علت مقیاس پذیری پویا و استفاده موثر از منابع؛ که آن می تواند تحت شرایطی که در آن دسترسی به منابع محدود است مورد استفاده قرار گیرد.
امروزه آموزش و يادگيري از راه دور در صورتي کارآمد است که کامپيوتر و فن آوري هاي الکتريکي بصورت مکمل يکديگر در اختيار باشند. فن آوريهاي مربوط به ارائه وتحويل مطالب ممكن است بسيار متنوع باشد.اين فن آوريها شامل : ماهواره , كامپيوتر, تلويزيون هاي كابلي , ويديو كنفرانسها و …. مي باشد. آموزش ار راه دور مانع سيستم آموزشي سنتي نمي شود و مكررا براي تبادل دانش و مطالب علمي در سطح بالا بين افراد مختلف در سرتاسر جهان كاربرد دارد.
2- تعریف
 يادگيري در فرهنگ لغت به اين صورت تعريف شده : عمل. فرايند و تجربه اي براي کسب علم دانش و مهارت. اين تعريف با تعريف آموزش متفاوت است. آموزش اينگونه تعريف مي شود : دانش و مهارتي که توسط فرايند يادگيري توسعه يافته و کسب مي شود. البته اين دو واژه گاهي بجاي يکديگر استعمال مي شوند.
 ( لازم به ياد آوری است که آموزش الکترونيکی زيرشاخه ای از آموزش از راه دور محسوب می گردد )
 يادگيري از راه دور بطور قردادي به بصورت زير تعريف مي شود :
 بطور کلي هر سيستم و يا فرايند آموزشي و يادگيري که در آن آموزگار و مربي از لحاظ جغرافيائي و يا زماني از دانشجويان خود جدا باشند يا دانشجويان از يکديگر جدا باشند و يا به مطالب آموزشي دسترسي نداشته باشند.
آموزش الکترونیک به نظام آموزشی اطلاق می‌شود که آموزش‌دهنده و آموزش‌گیرنده، به‌کمک وسایل و ابزارهایی که فناوری در اختیار آنها قرار داده، با یکدیگر در ارتباطند  آموزش الکترونیکی یک شیوه نوین آموزشی می باشد که به منظور دسترسی آسان و ارزان همه به منابع و خدمات آموزشی در هر زمان و در هر مکان با استفاده از فناوری و ارتباطات (از قبیل ابزارهای الکترونیکی) انجام می پذیرد.
در عصر حاضر نیز گسترش سریع شبکه های محلی در سازمان ها و همچنین افزایش روز افزون کاربران اینترنت موجب پدیدار شدن چشم‌اندازهای نو در آموزش اثربخش و خلاقانه و تحقق آرمان «فرصت های برابر آموزشی» با بهره‌‍‎‏‌گیری از سامانه مبتنی بر آموزش الکترونیکی گردیده است.
هر چند آموزش الکترونیکی از فناوری شبکه گسترده جهانی بهره می گیرد٬ ولی به هیچ وجه به آن محدود نمی شود. در عرصه آموزش الکترونیکی٬ علاوه بر آموزش بر مبنای وب٬ آموزش غیرحضوری٬ آموزش از راه دور٬ خودآموزی و آموزش بر مبنای رایانه نیزمی توانند مطرح شوند.
در واقع آموزش الکترونیکی، آموزش و یادگیری توسط ابزارهای الکترونیکی می‌باشد. به طور معمول محتوای دوره آموزشی با استفاده از انتقال صدا٬ تصویر و متن ارائه می شود که می‌تواند با بهره گیری از ارتباطات دوسویه بین فراگیران و استاد، کیفیت ارائه دوره آموزشی به بالاترین سطح خود برسد.
استفاده از تجهیزات و امکانات پیشرفته تر٬ امکان ارائه اطلاعات و دانش را با کیفیت بهتر و بالاتر فراهم می سازد. مثلاً در کسب اطلاعات ازطریق وب٬ هرچه پهنای باند ارسال داده ها بیشتر شود٬ اطلاعات بیشتری دریافت می شود.
تعاريف متعدد ديگري نيز موجود است که به برخي از آنها مي پردازيم.
 آموزش و يادگيري از راه دور يک سيستم آموزشي برنامه ريزي شده و از پيش تعيين شده است و زماني کاربرد دارد که مطالب آموزشي و علمي مي بايد از جاي ديگري گرفته شوند.
 در نتيجه به فن آوري هاي مخصوص از قبيل تکنولوژهاي ارتباطي و الکترونيکي و تکنيکها و روشهاي آموزشي خاص نياز است. همچنين هماهنگي هاي مدريتي و سازماني از ديگر مشخصه هاي آن مي باشد.
تعريف بالا توسط آقاي مايكل مور مدير اداره مركزي آموزش از راه دور آمريكا ارائه شده است.
 موسسه اي - تي - سي تعريف زير را براي آموزش و يادگيري از راه دور ارائه داده است:
 فرآيند آموزش گسترده يا ارائه منابع علمي و تقسيم فرصتهاي آموزشي براي مكانهايي خارج از محيط عمومي كلاسي و دانشگاهي بوسيله فن آوريهايي از قبيل ويديو ، صدا ، كامپيوتر ، ارتباطات چند رسانه اي و يا تركيبي از اين تكنولوژيها با روشهاي سنتي آموزشي .