توضیحات کامل :

گزارش کارآموزی مجتمع فولاد

 تاریخچه فولادخراسان

استان پهناور خراسان که مزین با نام علی بن موسی الرضا (ع) امام هشتم شیعیان است با دارا بودن منابع خدادادی نظیر معادن عظیم سنگ آهن ، گاز طبیعی ، ذغالسنگ ، منابع انسانی متعهد و متخصص و امکاناتی نظیر راه ، راه آهن ، نیروگاههای تولید برق و ... و همچنین همجواری با کشورهای افغانستان و آسیای میانه ، برنامه ریزان و مسئولین صنعتی کشور را برآن داشت تا در سال 1362 با مطالعه همه جانبه  در استان خراسان امکان استقرار یک مجتمع بزرگ فولاد سازی بظرفیت 8/1 میلیون تن در سال را بررسی نمایند که در سال 1368 با پایان یافتن مطالعات مهندسی و مکان یابی ، محل اجرای طرح در 15 کیلومتری شمال غرب شهرستان نیشابور تعیین گردید و بلافاصله فعالیت های استملاک 1400 هکتار اراضی مورد نیاز و تجهیز و آماده سازی سایت در اراضی مذکور شروع شد.
در آبان ماه سال 1375 قرارداد خرید تجهیزات خارجی پروژه با شرکت ایتالیایی دانیلی به ارزش 152 میلیون دلار منعقد گردید . شروع عملیات اجرایی و نصب تجهیزات مجتمع فولاد خراسان در خرداد ماه 1376 با حضور رییس جمهور محترم وقت حضرت آیه ا... هاشمی رفسنجانی آغاز شد.

درباره ما
در راستای سیاستهای اقتصادی دولت محترم جمهوری اسلامی مبنی بر خودكفایی صنعتی و رفع وابستگی به محصولات استراتژیك شرکت مجتمع فولادخراسان به عنوان بزرگترین مجتمع فولادسازی در شرق كشور به دست مبارك و توانمند جناب آقای سید محمد خاتمی رئیس جمهور محترم افتتاح و راه اندازی شد و نیز در بهمن ماه همان سال واحد ذوب و ریخته گری كارخانه با حضور وزیر محترم صنایع و معادن آقای مهندس جهانگیری به بهره برداری رسید  .
  شرح كلی خطوط تولید :
شركـــت فولاد خــراسان از واحدهای مختلف تشكیل شده است كه 2 واحد فولادسازی و نورد به عنوان واحد های اصلی و بقیه واحدها   پشتیبانی فنی و جانبی محسوب می گردند.
الف) ناحیه فولادسازی شامل :
1-واحد قراضه :
در این واحد انواع قراضه براساس سنگینی و سبكی و میزان ناخالصی درجه بندی شده و براساس درجه اختصاص یافته در محل های مخصوص نگهداری می شود و سپس به وسیله 3 دستگاه جرثقیل سقفی به باكت حمل قراضه انتقال داده شده و برای انجام عملیات ذوب حمل می گردد.
2-واحد ذوب :

قراضه انتقال یافته به وسیله ماشین حمل قراضه ، در واحد ذوب با استفاده از جریان الكتریسته ( قدرت ترانس 120 مگاوات آمپر ) در كوره قوس الكتریكی 110 تنی (DANARC , AC) به مذاب تبدیل می شود .

واحدهای پشتیبانی فنی شامل : 
 
  آبرسانی
 
  در واحد آبرسانی ،‌آب مصرفی از طریق منابع آب زیرزمینی ( چاه های حفر شده ) وارد مخزن اصلی شده سپس قسمت عمده آن به بخش صنعتی و قسمت جزئی آن جهت آبیاری فضای سبز استفاده می شود . آب خام وارده به بخش صنعتی وارد مخزن فرعی كه از سه قسمت مخزن آب آشامیدنی مخزن آب خام و مخزن آب املاح زدایی شده است ،‌ منتقل می گردد. 


7- واحدتصفیه آب :
آبهای مصرفی واحد نورد و واحد ذوب بعد از مصرف در خط تولید جهت جداسازی روغن و ذرات جامد محلول در آب به این قسمت وارد شده  و بعد از انجام عملیات جداسازی و تصفیه های لازم به چرخه تولید بر می گردد كه كاهش مصرف آب و جلوگیری از آسیب دیدگی تجهیزات را بدنبال دارد .
آب مورد نیاز واحدهای عملیاتی پس از انتقال به مخزن فرعی عبور از سیستم املاح زدایی وارد مخزن آب املاح زدایی شده گردیده و به همراه آب خام در سه سیستم مستقیم ، غیر مستقیم و بسته آب صنعتی  مورد نیاز واحدهای عملیاتی ذوب ،‌ریخته گری ،‌نورد را تامین می كند . همچنین بخشی از آب خام به عنوان آب آشامیدنی ، آب مورد نیاز واحد اكسیژن و هوای فشرده و آتش نشانی و آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.
جهت انجام بهینه عملیات آبرسانی ، تاسیسات جانبی مناسب از قبیل برج های خنك كننده ،‌مبدل های حرارتی ،‌ فیلترهای شنی ، سیستم تصفیه آب آشامیدنی و املاح زدایی آب صنعتی ،‌سیستم جداسازی ذرات جامد و روغن زدایی و نیز سیستم آب آشامیدنی و املاح زدایی آب صنعتی ،‌سیستم جداسازی ذرات جامد و روغن زدایی و نیز سیستم آب زدایی لجن مورد استفاده قرار می گیرد.
 گازرسانی
  گازرسانی  ازسه بخش تولید اكسیژن و نیتروژن ،‌تولید هوای فشرده و تامین گاز طبیعی تشكیل میشود.

روز اول :

در روز اول حدود 25 نفر از كارآموزان كه از نقاط مختلف شهر آمده بودیم به سالن كنفرانس دعوت شدیم .ساعت 9:30 آقای اسحاقی جلسه را شروع كرد و هر یك از كار آموزان خود را معرفی كردند و به هر یك از دانشجویان پاكتی دادند كه حاوی اطلاعاتی در مورد شركت و همچنین برنامه آموزشی كارآموان بود. سپس از هر یك از دانشجویان آدرس منزل پرسیده شد تا سرویس رفت و برگشت مشخص شود. پس از مشخص شدن سرویس ها حدود ساعت 12:30به قسمت سالن غذاخوری رفتیم و پس از غذا مراسم نماز جماعت برگزار شد. پس از مراسم نماز دوباره به سالن كنفرانس برگشتیم. جناب آقای زروندی رئیس كارآموزی شروع به صحبت كردن كرد و اطلاعاتی در مورد شركت و تاریخ تاسیس وبهره برداری آن داد و بعد یكی دیگر از مسئولین شركت درباره استاندارد ها و قوانین صحبت كرد كه قسمتی از صحبت های  

  آن را در گزارش خود در ادامه خواهم نوشت.

روز دوم:

روز دوم كارآموزان را با ایمنی و بهداشت كار آشنا كردند. آقای میرزائیان سرپرست ایمنی كار توضیحاتی در این باره دادند كه در زیر به آن اشاره می كنم.

آتش : به فعل و انفعالات شیمیایی گویند و زمانی رخ می دهد كه از خود دود و گاز بر جای می گذارد.

احتراق: واكنش شیمیایی كه از تركیب دو ماده شیمیایی به وجود می آید كه یكی از این مواد هیدروكربن و دیگری اكسیژن می باشد.

جناب آقای میرائیان در صحبت های خود به مثلث آتش اشاره كردند و سه ضلع آن یعنی اكسیژن و مواد سوختنی و حرارت را بیان كردند و گفتندكه ا ز این سه ضلع اگر یكی از اضلاع خنثی شود آتش خنثی می شود.

نقطه شعله زنی: اولین جرقه ای كه در یك ماده سوختنی ایجاد می شود .

طبقه بندی آتش: معمولا آتش را از نظر شدت به چهار نوع تقسیم  می كنند:

و....

روز دهم

در این روز به قسمت ذوب رفتم وتا روز آخر در این واحد بودم وتمامی اطلاعاتی كه از این قسمت به دست آوردم در ادامه گزارش كار خود آورده ام.

تشریح فرایند کلی در ذوب

قراضه ها توسط ماشینهایی با ظرفیت 4 تن و 6 تن به سالن مخصوص آورده می شود . این قراضه ها توسط جرثقیل به داخل کوره یا شل ریخته می شود حال درب کوره بسته شده و 3 الکترود همزمان وارد کوره شده و کار ذوب قراضه را انجام می دهند. حدود 25 تا 30 دقیقه الکترودها کاملاً قراضه ها را ذوب می کنند . در ادامه کج شدن کوره توسط دو سیلندر بسیار بزرگ برای تخلیه سرباره ها ( مواد غیر فلزی و... ) انجام می گردد . این کار تا زمانی ادامه می یابد که سرباره ها بیرون ریخته شود و ذوب در حال بیرون آمدن از سوراخ کوره باشد . تشخیص اینکرذوب یا سرباره در حال بیرون ریختن است توسط تکنسین ذوب انجام می گرد که او از رنگ ذوب باید این مورد را تشخیص دهد . اینک با فرمان او بیرون ریختن ذوب متوقف شده و کوره به حالت اول خود باز می گردد . حال پاتیل کوره ای کوچکتر نسبت به کوره اصلی می باشد و ظرفیت آن 110 تن ذوب می باشد توسط ماشین حمل کننده پاتیل ( Ladle car ) به زیر کوره هدایت و تنظیم می گردد . حال درب زیرین کوره توسط سیستم EBT برداشته شده و ذوب به داخل پاتیل تخلیه می گردد. حال پاتیل توسط ماشین حمل کننده پاتیل ( Ladle car ) حمل شده و به زیر 3 الکترود کوچکتر از الکترودهای اصلی برده می شود تا از انجماد جلوگیری گردد. لازم به ذکر است سردکاری کوره توسط پانل های آب سرد انجام می گیرد.

عنوان : گزارش کارآموزی مجتمع فولاد

فرمت : word

حجم :  39 کیلوبایت

تعداد صفحات : 31